Digifotomag - INSPIRACE | www.digifotomag.cz

08 / 2019

UŽ MÁTE AKTUÁLNÍ ČÍSLO?
Předplatné

INSPIRACE

Pouliční bojovník

Vloženo:  29.05.2012  |  Autor:  Digitální foto magazín

Krátce po pořízení tohoto snímku fotograf Guy Martin v Libyi málem zahynul při raketovém útoku. Teď nám o tom poví víc…

Od minometného útoku v libyjské Misurátě, při němž jste málem zahynul a vaši kolegové Tim Hetherington a Chris Hondros ho nepřežili, uplynul už rok. Co si z něj pamatujete?

Samotný zásah si nepamatuji vůbec, na předchozí dny a hodiny si ale vzpomínám dobře. Pracoval jsem v Libyi jako fotograf na volné noze déle než měsíc, dokumentoval jsem revoluční dění, které se tehdy šířilo Blízkým východem i severní Afrikou. Většinu času jsem trávil ve východní Libyi, měl jsem ale v plánu průběžně vyrážet do Tripolisu, do Egypta, do Bahrajnu a na další místa.

Nejzajímavější situace ale nastala bezpochyby v Misurátě. Je to malé město ležící u Tripolisu, které ovládli vzbouřenci a ze všech sil vzdorovali drtivé přesile Kaddáfího armády. Vlastně by se tak v kostce dal popsat celý libyjský konflikt – civilisté neměli žádný vojenský výcvik, rychle se ale učili a stávali se z nich válečníci. Nasedl jsem tedy na člun a odplul z Benghází do Misuráty společně s malou skupinou jiných válečných fotografů. Zkoumali jsme, zda se dá do obleženého města dostat, a nakonec se nám to povedlo. Byli jsme jedni z prvních, kdo dění ve městě dokumentovali a seznámili s ním světovou veřejnost. Na to jsem dodnes nesmírně hrdý.

 

Jak ta tragédie ovlivnila váš postoj k práci válečného fotografa?

Já se za pravověrného válečného fotografa vlastně nikdy nepovažoval. Prostě se zajímám o lidi a snažím se s jejich příběhy seznamovat širokou veřejnost. Pokud se takový příběh odehrává ve válečné oblasti, nedá se nic dělat.

V každém případě chci ale zdůraznit, že mě na tato místa nevede žádná osobní touha vidět válku zblízka. Vůbec mě nezajímají technické aspekty bitev; jde mi o to, jaký vliv mají podobné události na lidi a případně na krajinu. Jakou škodu způsobí čtvrttunová bomba, kterou bombardér NATO shodí na tank plný lidí? Co se stane s ženami a dětmi, které přijdou o otce nebo bratry? Na takové otázky rád hledám odpovědi.

 

Celý rozhovor si můžete přečíst v červnovém Digitálním fotu č. 106.

VAŠE FOTOGRAFIE

FOTOVÝBAVA   |   INSPIRACE   |   PŘEDPLATNÉ   |   KONTAKT   |   ARCHIV - ESHOP   |  

DIGIFOTOMAG   -   Copyright ©  OMEGA PUBLISHING GROUP s.r.o.   |   Grafika a aplikace:  ALMEO s.r.o.